Praca z wykorzystaniem elektronarzędzi wymaga zachowania od nas szczególnej ostrożności, uwagi i przestrzegania podstawowych zasad i instrukcji bhp. Niewłaściwe korzystanie z tego typu narzędzi może doprowadzić do poważnych obrażeń ciała, ryzyka porażenia prądem elektrycznym, a nawet śmierci.
Poniżej podajemy kilka wskazówek z zakresu BHP, które pomogą w minimalizacji ryzyka przy korzystaniu z narzędzi zasilanych prądem elektrycznym.
pracownicy, niezależnie od wykonywanych czynności, bezwzględnie powinni otrzymać od pracodawcy odpowiednio dobrane szkolenie BHP. W przypadku elektronarzędzi dodatkowo takie szkolenie powinno obejmować swoim zakresem zasady obsługi i użytkowania konkretnych narzędzi elektrycznych, m.in. zasady bezpiecznego korzystania z narzędzi, zgodnego z zasadami bhp i instrukcją producenta, sposobów zapobiegania porażeniu prądem oraz sposobów unikania urazów spowodowanych elementami niebezpiecznymi (np. tnącymi lub wirującymi) oraz sposoby prawidłowego przechowywania i konserwowania elektronarzędzi.
Wybór odpowiedniego elektronarzędzia: wybierz odpowiednie elektronarzędzie, dopasuj je do rodzaju wykonywanych czynności, do rodzaju prac, które musisz wykonać. Upewnij się, że narzędzie jest odpowiednio przystosowane do specyfiki danego zadania.
Sprawdź narzędzie przed użyciem: przed rozpoczęciem pracy z elektronarzędziami, każdorazowo należy sprawdzić je pod kątem ewentualnych, wizualnych uszkodzeń. Należy ocenić czy jest w dobrym stanie, czy po uruchomieniu działa prawidłowo. Zwróć szczególną uwagę na uszkodzenia przewodów, wtyczek czy innych elementów ruchomych narzędzia.
Przegląd i konserwacja: dopilnuj, aby elektronarzędzia przechodziły regularne przeglądy w celu wykrycia ewentualnych uszkodzeń lub wad, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, życia i zdrowia pracowników. Wszystkie naprawy powinny być przeprowadzane tylko przez odpowiednio wykwalifikowanych pracowników lub specjalistyczny serwis. Pamiętaj, aby przed czyszczeniem elektronarzędzia, jego regulacją czy wymianą akcesoriów bezwzględnie odłączyć je spod zasilania.
Środki ochrony indywidualnej: zapewnij pracownikom odpowiednią odzież ochronną, odzież i obuwie robocze, środki ochrony indywidualnej, w tym rękawice izolacyjne, gogle ochronne, oraz środki ochrony słuchu, gdy wymaga tego charakterystyka pracy z danym narzędziem o napędzie elektrycznym.
Izolacja elektryczna: upewnij się, że narzędzia elektryczne są wyposażone w odpowiednią izolację i posiadają trzpień ochronny, aby zapobiec niepotrzebnemu narażeniu.
Unikaj przedłużania kabli: przedłużanie przewodów narzędzi elektrycznych stosuj tylko w ostateczności, jeżeli nie ma innej możliwości zastosowania przewodu o odpowiedniej długości. W przypadku zastosowania przedłużaczy, pamiętaj, aby je właściwe zabezpieczyć przed ewentualnym przecięciem, czy uszkodzeniem.
Wyłączanie narzędzi: zanim podepniesz urządzenie do prądu, najpierw sprawdź czy elektronarzędzie jest w stanie spoczynku, w pozycji wyłączonej. Przed jego wyłączeniem upewnij się, że osiągnęło ono stan spoczynku i jest w pozycji wyłączonej.
Czystość elektronarzędzi: pamiętaj aby elektronarzędzia po każdorazowym zakończeniu pracy doprowadzić do stanu pierwotnego: wyczyść, usuń kurz, brud i resztki materiałów, aby zachować ich sprawność i bezpieczeństwo dalszego użytkowania.
Praca na sucho: unikaj pracy elektronarzędzi w mokrym środowisku pracy, a jeśli jest to konieczne, użyj narzędzi o wyższym stopniu ochrony przed wnikaniem wilgoci lub zastosuj elektronarzędzia o zasilaniu akumulatorowym.
Przechowywanie: przechowuj narzędzia elektryczne w odpowiednich miejscach, z dala od wilgoci i zabezpieczone przed dostępem osób nieuprawnionych.
Utrzymywanie przewodów zasilających w dobrym stanie: upewnij się, czy przewodyzasilające elektronarzędzia są w dobrym stanie i nie mają uszkodzeń. Unikaj stawiania na przewodach ciężarów czy narażania ich na uszkodzenia mechaniczne. Kontroluj przewody zasilające elektronarzędzi przed każdym ich użyciem. Jeżeli przewód jest uszkodzony, należy niezwłocznie wycofać elektronarzędzie z użytkowania.
Nie używaj narzędzi uszkodzonych: jeżeli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia elektronarzędzia, bezwzględnie wycofaj je z użytkowania i zgłoś problem swojemu przełożonemu lub pracodawcy.
Instrukcja obsługi: pamiętaj o konieczności zapoznania się z instrukcją obsługi elektronarzędzia, dostarczonej wraz z nim przez producenta, zawartych tam ostrzeżeniach i środkach bezpieczeństwa. Instrukcja zawiera, niezbędne i ważne informacje dotyczące bezpiecznej pracy z elektronarzędziami.
Szkolenia BHP Online, bez wychodzenia z domu, skorzystaj już teraz z naszej oferty e-learning lub szkolenia wideo, kliknij tutaj.
Potrzebujesz szkoleń w swojej firmie? Skorzystaj z naszych szkoleń, dojeżdżamy na terenie całego kraju, zarezerwuj bezpłatnie termin szkolenia już teraz, kliknij tutaj.
Przestrzeganie powyższych wskazówek BHP z pewnością pozwoli na minimalizację ryzyka i zapewni bezpieczne korzystanie z narzędzi elektrycznych w miejscu pracy. Wprowadzenie odpowiednich szkoleń, procedur, instrukcji czy nadzoru, pozwoli na zwiększenie świadomości pracowników na temat bezpiecznej pracy z elektronarzędziami i przyczyni się do zmniejszenia ilości potencjalnych wypadków.