Praca zdalna stała się bardzo popularną formą zatrudnienia w ostatnich latach, szczególnie w związku zakończoną ostatnio pandemią, a także znacznym rozwojem technologii i możliwością wykonywania wielu zawodów za pomocą komputerów i internetu z każdego miejsca na ziemi. Jednak praca zdalna niesie ze sobą pewne zagrożenia, które mogą wpływać na zdrowie i dobrostan pracowników.
Poniżej przedstawimy kilka najczęstszych zagrożeń związanych z pracą zdalną oraz dobre praktyki, które można zastosować, aby zapewnić bezpieczne środowisko pracy pracownikom pracującym w domu.
Ergonomia: pracownicy pracujący zdalnie bardzo często korzystają z laptopów i innych urządzeń mobilnych, co może prowadzić do problemów zdrowotnych, związanych ze złym ustawieniem stanowiska pracy. Szczególnie obciążony będzie nasz układ kostny, a w szczególności kręgosłup, nadgarstki.
Oświetlenie: wykonując pracę zdalną w domu bardzo często pracownicy nie posiadają właściwego natężenia oświetlenia na przygotowanym w domu stanowisku pracy, co będzie obciążało ich narząd wzroku, powodując znaczne zmęczenie oczu podczas pracy.
Brak dostępu do ergonomicznego wyposażenia: pracownicy pracujący w domu, bardzo często nie mają dostępu do odpowiedniego, ergonomicznego wyposażenia, które pracodawca zapewnia w stacjonarnym biurze, np. odpowiednich krzeseł, monitorów, uchwytów na dokumenty, podnóżków, zewnętrznej myszki i klawiatury komputerowej, co może mieć wpływ na jakość środowiska pracy pracownika.
Izolacja społeczna: praca zdalna może prowadzić do izolacji społecznej, co w negatywny sposób może wpływać na zdrowie psychiczne pracowników.
Nadmiar pracy: pracownicy zdalni mogą mieć tendencję do przepracowywania się, co prowadzi do nadmiernego stresu i szybszego osiągnięcia stanu wypalenia zawodowego.
Bezpieczeństwo cyfrowe: nie możemy także zapominać, że praca zdalna naraża firmy na większe ryzyko ataków hakerskich i wycieków danych, niż praca stacjonarna w miejscach wskazanych przez pracodawcę.
Mieszanie pracy i życia prywatnego: pracownicy pracujący w domu mogą mieć trudności z oddzieleniem pracy od życia prywatnego, co w konsekwencji może prowadzić do nadmiernego obciążenia i wypalenia zawodowego, a także problemów rodzinnych.
Dobre praktyki w pracy zdalnej dla zapewnienia bezpiecznego środowiska pracy:
Ergonomia stanowiska pracy: pracodawca powinien zapewnić pracownikom dostęp do odpowiednich mebli biurowych: krzeseł, biurek oraz wyposażenia sprzętowego, np. dodatkowy monitor, podnóżek, uchwyt na dokumenty, czy dodatkowa lampka biurkowa, wszystko po to, aby zapewnić prawidłową postawę ciała podczas pracy i warunki jej wykonywania. Dodatkowo należy dbać o edukację pracowników w zakresie ergonomicznych postaw i zasad pracy.
Regularne przerwy: pracownicy powinni zaplanować regularne przerwy na ćwiczenia rozciągające w trakcie pracy i odciążenie oczu od ciągłej pracy z monitorem komputera.
Komunikacja i wsparcie: zapewnienie regularnej komunikacji z zespołem i przełożonymi np. za pomocą komunikatorów, co pomaga uniknąć izolacji społecznej i daje pracownikom wsparcie merytoryczne w razie pojawiających się trudności, a także poprawia komfort psychiczny pracy.
Zarządzanie czasem: pracownicy zdalni powinni starać się utrzymać równowagę pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym, aby uniknąć nadmiernego wyczerpania pracą i wzajemnego przenoszenia problemów pomiędzy tymi dwoma sferami naszego życia. Należy jasno wyznaczyć granice pomiędzy pracą a życiem prywatnym i konsekwentnie się ich trzymać.
Bezpieczeństwo cyfrowe: pracodawca powinien zastosować odpowiednie zabezpieczenia i protokoły w celu ochrony danych przed cyberatakami, dodatkowo bardzo ważnym elementem będą szkolenia dla pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Szkolenia BHP: Zapewnienie pracownikom odpowiednich szkoleń z zakresu BHP, w tym zasad pracy zdalnej, może pomóc im w zminimalizowaniu ryzyka wypadków i problemów zdrowotnych.
Wsparcie zdrowia psychicznego: pracodawca powinien rozważyć możliwość zaoferowania pracownikom zdalnym możliwości otrzymania wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, programów wellenss, czy innym form well being’u. Formą takiego wsparcia mogą być wspólne, cykliczne spotkania online, szkolenia, które pomogą osobom pracującym zdalnie w utrzymaniu kontaktu z pozostałymi pracownikami.
Wyposażenie i infrastruktura: pracownicy powinni otrzymać od swojego pracodawcy niezbędne wyposażenie stanowiska do pracy zdalnej, tak aby zapewnić im maksymalnie komfortowe i ergonomiczne warunki pracy, na tyle bezpieczne, na ile to tylko możliwe.
Polityki i procedury: pracodawca powinien ustalić jasne polityki i procedury związane z pracą zdalną, w tym wytyczne dotyczące bezpieczeństwa pracy.
Szkolenia BHP Online, bez wychodzenia z domu, skorzystaj już teraz z naszej oferty e-learning lub szkolenia wideo, kliknij tutaj.
Potrzebujesz szkoleń w swojej firmie? Skorzystaj z naszych szkoleń, dojeżdżamy na terenie całego kraju, zarezerwuj bezpłatnie termin szkolenia już teraz, kliknij tutaj.
Podsumowując, praca zdalna może być korzystna zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, ale wymaga odpowiedniego podejścia i dbałości o aspekty zdrowotne, ergonomiczne i bezpieczeństwo.
Stosowanie odpowiednich praktyk i środków ochrony pozwoli na minimalizację zagrożeń związanych z pracą zdalną i zapewni pracownikom bezpieczne i zdrowe środowisko pracy w domu.