Na zdrowe i bezpieczne miejsce pracy składa się szereg różnorodnych elementów środowiska pracy, które mają na celu ochronę zdrowia i dobrostanu pracowników oraz minimalizację ryzyka wypadków i zagrożeń. Przepisy bardzo dokładnie regulują podstawowe wymagania dla pomieszczeń pracy, określają minimalne wygania dla środowiska pracy, ale oprócz samych przepisów i zasad bhp, dla stworzenie zdrowego i bezpiecznego miejsca pracy potrzebujemy jeszcze kilku elementów, które będą wynikały ze świadomości i wysokiego poziomu zaangażowania w sprawy bezpieczeństwa
zarówno pracodawców, jak również osób w ich imieniu kierujących przedsiębiorstwami.
Poniżej omówimy po krótce kilka dobrych praktyk mających wpływ na zdrowe i bezpieczne dla pracowników miejsce pracy.
Eliminacja lub minimalizacja zagrożeń: zdrowe i bezpieczne miejsce pracy stawia na pierwszym miejscu eliminację lub minimalizację wszelkich zagrożeń i ryzyk związanych znwykonywaną pracą. To oznacza stosowanie odpowiednich zabezpieczeń, procedur i technologii, aby zapobiegać występowaniu wypadków i chorób zawodowych wśród pracowników.
Zgodność z przepisami: pracodawca organizując miejsce pracy (budynki, czy pomieszczenia pracy), musi ściśle przestrzegać obowiązujących przepisów, norm i regulacji dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Wszelkie wymogi prawne powinny być w 100% spełnione.
Odpowiednie wyposażenie i narzędzia pracy: pracownicy powinni mieć dostęp do właściwego, bezpiecznego i dobrze utrzymanego pod względem technicznym sprzętu oraz narzędzi potrzebnych do wykonywania swoich zadań. Wyposażenie powinno być ergonomicznie zaprojektowane, tak aby minimalizować ryzyko kontuzji i obciążeń poszczególnych układów mięśniowo – szkieletowych pracowników.
Szkolenia i edukacja: pracodawcy, osoby kierujące pracownikami oraz pracownicy powinni być odpowiednio szkoleni w zakresie BHP, tak aby wiedzieli, mieli świadomość występujących na stanowiskach pracy zagrożeń oraz sposobów, w jaki można ich unikać, a także w jaki sposób postępować w przypadku sytuacji awaryjnych. Edukacja ma tutaj kluczowe znaczenie dla świadomego i bezpiecznego zachowania pracowników i ich przełożonych.
Środki ochrony indywidualnej: wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości wyeliminowania zagrożeń metodami technicznymi lub organizacyjnymi, pracownicy powinni mieć dostęp do odpowiednio dobranych środków ochrony indywidualnej, takich jak np.: odzież specjalna, kaski, gogle, rękawice czy maski.
Monitorowanie i raportowanie incydentów: zdrowe i bezpieczne miejsce pracy posiada także wdrożony system monitorowania wypadków, zdarzeń potencjalnie wypadkowych oraz innych incydentów. Każde takie zdarzenie powinno być wnikliwie przeanalizowane, a płynące z analizy wnioski powinny posłużyć do wprowadzenia usprawnień w systemie BHP, w celu uniknięcia w przyszłości potencjalnych i niepotrzebnych wypadków w pracy.
Zarządzanie ryzykiem: świadoma organizacja powinna posiadać wdrożone systemy zarządzania ryzykiem, które obejmują analizę ryzyka, wdrożenie działań zapobiegawczych oraz regularną ocenę skuteczności podejmowanych działań.
Zdrowie psychiczne: w zdrowym i bezpiecznym miejscu pracy, duże znaczenie będzie przywiązywane także do zdrowia psychicznego pracowników. Organizacja może oferować pracownikom wsparcie psychologiczne, promować równowagę między pracą a życiem prywatnym oraz monitorować ich poziom stresu.
Bezpieczeństwo elektryczne: większość wykorzystywanych obecnie maszyn, urządzeń czy narzędzi jest napędzanych energią elektryczną, w związku z tym wszelkie instalacje elektryczne powinny być sprawne i wykonane zgodne z obowiązującymi przepisami i normami, a wykorzystywane w pracy urządzenia powinny spełniać podstawowe wymagania bezpieczeństwa elektrycznego.
Bezpieczeństwo pożarowe: miejsce pracy powinno również posiadać odpowiednie systemy i procedury zapobiegania oraz reagowania w sytuacji pożarów lub innych sytuacji awaryjnych, które także będą w dużej mierze wypełnieniem obowiązujących przepisów i norm.
Dobra komunikacja: w zdrowym i bezpiecznym miejscu pracy istnieje otwarta komunikacja pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Pracownicy powinni mieć możliwość zgłaszania potencjalnych zagrożeń i pomysłów, usprawnień poprawiających bezpieczeństwo w miejscu pracy.
Zintegrowane podejście: zarządzanie BHP powinno być zintegrowane z innymi aspektami funkcjonowania organizacji, takimi jak planowanie zasobów ludzkich czy strategie zdrowotne.
Kultura organizacyjna sprzyjająca BHP: w zdrowym i bezpiecznym miejscu pracy kultura organizacyjna wspiera dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Co oznacza, że zarząd i pracownicy wspólnie dbają o to, aby pracować w bezpiecznym i zdrowym otoczeniu, wzajemnie o nie dbając.
Ciągłe doskonalenie: idea zdrowego i bezpiecznego miejsca pracy musi nieustannie dążyć do doskonalenia przyjętych do stosowania praktyk z zakresu BHP. Analiza incydentów, wyniki przeglądów i zmieniające się przepisy stanowią podstawę do ciągłego doskonalenia i usprawniania systemów bezpieczeństwa funkcjonujących w organizacji.
Pobierz naszą aplikację i szkól się przez telefon!
Podsumowując, zdrowe i bezpieczne miejsce pracy to taka przestrzeń, w której bezpieczeństwo, zdrowie i dobrostan pracowników są priorytetem dla organizacji. Przyjęcie takiej strategii, dla osiągnięcia pełnego sukcesu wymaga zaangażowania zarówno pracodawców, jak i pracowników oraz ciągłego monitorowania i doskonalenia procesów związanych z BHP.